Zozmámenie s okolím - Ubytovanie, chata, Zázrivá, Pod Rozsutcom,

 
 

Zozmámenie s okolím

Pri Vašich prechádzkach ktorými budete objavovať krásy tohoto kraja môžu napomôcť nasledovné tipy:


1. Biela a jej okolie

Peši po polnej ceste od drevenice smerom k najvyššie osídlenej osade v Bielej, po 200 m sa cesta stáča doprava a stúpanie sa mení na cestu po vrstevnici, cesta vedie pomedzi lúky a po 15 min. výhliadkovej prechádzky prídete ku zvonici, ktorú už vidno zdaleka. Tu sa Vám odkrýva pohľad na ďalšiu časť Bielej - domáci jej vravia Za vrchom. Skalný útvar ktorý je dominantný v S-V pohľade sa nazýva Čapica. Vľavo od Čapice je sedlo Príslop , ktorí je križovatkou červenej a žltej turistickej značky. V tomto mieste zvykne bývať salaš a tak nebude prekvapením ak na svojich potulkách po okolí stretnete stádo ovečiek. Od zvonice máte na výber pustiť sa poľnou cestou ďalej až do sedla Príslop odkiaľ uvidíte ďalšie časti Zázrivských kopaníc, prípadne môžete prejsť až do osady Petrová na občerstvenie do Jánošíkového dvora. Inou variantou je vydať sa po asfaltovej ceste zvažujúcej sa do doliny. Tátosa napája na hlavnú cestuna začiatku Bielej po ktorej sa opäť vrátite späť ku drevenici.

Nemenej zaujímavou prechádzkou je návšteva najvzdialenejšej časti Bielej, ktorú domáci nazývajú U Hlbočanov. Ide o osadu, ktorú najlepšie vidno z malého kopčeka za drevenicou - Skalkou. Prechádzka vedie od drevenice dole po prijazdovej ceste, na hlavnej asfoltovejceste odbočíte doprava. Asi po 200m sa asfalová cesta točí doprava , spolu s modrou turistickou značkou. Po ďalších cca 200 m sa pred vami otvorí miesto viacerých domčekov a chát, pri ktorých cesta končí. Malý chodníček smerujúci popri potoku by Vás doviedol k miestu , ktoré domáci volájú Padáca. Ide o zaujímavý prírodný výtvor - vodopád, ktorý najmä z jari pri topiacom sa snehu má dostatočné množstvo vody. Totomiesto však nie je prístupnécez turistickým chodníkom. Vaša prechádzka bude pokračovať smerom do prava , popred chalupy a pustíte sa dokopca cez lúky na Skalku odkiaľ už uvidíte drevenicu .


2. Ostatné doliny a osady Zázrivských kopaníc.
 

Zázrivá má 11 častí : Biela, Petrová, Demkovská, Dolina, Ráztoky, Plešivá, Končitá, Grúne, Havrania, Kozinská, Ústredie. Každá jedna dolina je prístupná autom alebo bicyklom. Nejedna z týchto dolín je nečim výnimočná alebo známa.
Tak napríklad :

  • Z Havranej pochádzal smrek,  ktorý slováci poskytli Jánovi Pavlovi II.ako vianočný dar a tento smrek bol vystavený vo Vatikáne na Vianoce roku 2001.
  • V Plešivej sa točil film Perinbaba
  • V Kozinskej sa točil film Želary
  • Ráztoky isto poznáte z románu Martina Kukučína "Neprebudený".
  • V Doline sa nachádza jedinečné miesto záchrany dravých vtákov najmä orola skalného  - Záchranná a rehabilitačná stanica

Ostatné filmy, ktoré sa točili v tomtokraji : Jánošik - čiernobiely réžia Martin Frič,  Vianoce Adama Boronču - tel. inscenáciana motívy L.N.Jégeho, Tisícročná včela, opera Jánošík, viacero dokumentárnych filmov : Bača, Zázrivská Koleda, Zázrivská Morena, Zázrivské zvonce, Vianočný strom zo Zázrivej.

Ale čo majú všetky osady spoločné je ich jedinečnosť a krása, úžasná prírodná scenéria a neopakovateľné pohľady na majestátny Rozsutec.